Muzeum Flisactwa w Norwegii

Muzeum Flisactwa w Norwegii
Projekt
Muzeum Flisactwa w Norwegii
Funkcja
Użyteczności publicznej Konkursy Wybrane
Lokalizacja
Akershus, Norwegia
Inwestor
MiA - Museene i Akershus
Powierzchnia użytkowa
Kubatura
Status
koncepcja konkursowa
Główny projektant
Projekt
Lab 3 Architekci sp. z o.o.
Opracowanie projektu
2020
Realizacja
-
Muzeum Flisactwa w Norwegii

 

Przedstawiona koncepcja jest odpowiedzą na zadanie konkursowe, czyli projekt Narodowego Muzeum pozyskiwania drewna i centrum kompetencji dla mokradeł w Akershus. Program funkcjonalny był obszerny w kontekście działki objętej opracowaniem, dlatego wyzwaniem było zaprojektowanie założenia, wpisującego się w kontekst otoczenia. Rozwiązania przyjęte w projekcie nawiązują do naturalnego i swobodnego charakteru zalewowych terenów nadrzecznych. Starano się jak najmniej ingerować w naturalne ukształtowanie terenu. Założenie projektowe skupia się na optymalnym rozłożeniu funkcji, aby w ergonomiczny sposób umożliwić korzystanie z obiektu jego użytkownikom.

Dążeniem projektowym było możliwie jak największe rozczłonkowanie projektowanej bryły, aby zniwelować jej dużą kubaturę. Zasada kształtowania bryły w przestrzeni polega na stworzeniu horyzontalnej struktury, która przedzielona jest klinami zieleni, wcinającymi się między wyodrębnione funkcje.

Istotnym elementem w procesie projektowym był wybór przyjętego modelu konstrukcyjnego. Zdecydowano zastosować w przeważającej części konstrukcję z drewna klejonego, która daje możliwość przyjęcia dużych rozpiętości stropów bez podpór w przestrzeniach ekspozycyjnych. Dodatkowo wyeksponowanie jej w projekcie i podkreślenie drewnianych belek na elewacjach i stropach daje ciekawe efekty wizualne i jest charakterystycznym elementem projektu.

Intencją projektową było stworzenie przestrzeni, która sprzyjałaby integracji zajęć prowadzonych wewnątrz i na zewnątrz. Zaprojektowano atrakcyjne klasy edukacyjne, które sprzyjają prowadzeniu różnorodnych aktywności również na świeżym powietrzu na zagospodarowanych przestrzeniach ogólnodostępnych. W projekcie zapewniono panoramiczny widok w kierunku rzeki z niemal wszystkich pomieszczeń, w których mogą przebywać użytkownicy obiektu.

Ważnym elementem projektu są przyjęte rozwiązania proekologiczne, na które składają się zastosowany rodzaj konstrukcji, instalacje elektryczne wykorzystujące energię słoneczną, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, system automatyki budynkowej, pozwalającej na sterowanie procesami w obiekcie, pływające po rzece wyspy będące schronieniem dla zwierząt wodnych i ptactwa oraz budki dla ptaków wbudowane w elewacje.

więcej / mniej
Kontakt

Lokalizacja projektu